stadiony

Największe stadiony w Polsce

28 sierpnia 2018 0

energa arena

Rozgrywki sportowe cieszą się dużą popularnością wśród entuzjastów wielu dyscyplin. Nie da się ukryć faktu, iż w Polsce dominującym sportem jest piłka nożna. Jeszcze 15 lat temu infrastruktura miała wiele do życzenia. Z czasem sytuacja ta zaczęła się poprawiać i dzisiaj, zwłaszcza po wielkim turnieju, jakim było Euro 2012, możemy pochwalić się pięknymi stadionami, które cieszą oczy zarówno na żywo, jak i w telewizji.

Największe Polskie Stadiony 2018

Nazwa Miasto Miejsca siedzące
Stadion Narodowy Warszawa 58500
Stadion Śląski Chorzów 55211
Energa Arena Gdańsk 43615
Stadion Miejski we Wrocławiu Wrocław 42771
Inea Stadion Poznań 41344
Stadion Miejski w Krakowie Kraków 33268
  1. 1. Stadion Narodowy w Warszawie

Miano największego stadionu w Polsce nosi Stadion Narodowy w Warszawie. Jego budowa trwała przez 4 lata (2008 – 2012), a do użytku został oddany w styczniu 2012 r. Koszt budowy tego 60-tysięcznego obiektu wyniósł ponad 2 mld złotych, co jest najdroższą tego typu inwestycją w historii. Całość została sfinansowana ze skarbu państwa, który jest właścicielem stadionu. Po Euro 2012 stadion nie przynosił zysków, a w początkowych latach swojego funkcjonowania generował straty. Trend ten jednak zmienił się, gdyż w 2016 r. „Narodowy” przyniósł 19,4 mln zł zysku.

2. Stadion Śląski w Chorzowie

Drugim co do wielkości stadionem w Polsce jest Stadion Śląski w Chorzowie, należący do Sejmiku Województwa Śląskiego. Na jego murawie mecze rozgrywa reprezentacja Polski oraz niektóre zespoły z Górnego Śląska. Całkowita pojemność stadionu wynosi 55 tysięcy miejsc. W 2017 r. zakończono przebudowę obiektu, który był przygotowywany pod kandydaturę miasta-gospodarza mistrzostw Europy w 2020 r. (Stadion Narodowy również został zgłoszony). Propozycja została wycofana ze względu na nikłe szanse powodzenia.

3. Stadion Energa w Gdańsku

Trzecie miejsce pod względem wielkości zajmuje Stadion Energa, również znany w przeszłości jako PGE Arena Gdańsk. Jest uznawany za najładniejszy stadion w Polsce. Budowa trwająca 3 lata zakończyła się w 2011 r. Inauguracja stadionu odbyła się 14 sierpnia 2011 r. meczem pomiędzy Lechią Gdańsk a Cracovią, który zakończył się remisem 1:1. Koszt budowy wyniósł 860 mln zł, co daje kwotę niemal 3 krotnie mniejszą niż koszt budowy Stadionu Narodowego. Obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa Lechia Gdańsk, jest w stanie pomieścić ponad 43 tysiące widzów. W 2020 r. Stadion Energi będzie gospodarzem finału Ligi Europy.

4. Stadion Miejski we Wrocławiu

  Na czwartym miejscu znajduje się Stadion Miejski we Wrocławiu, który liczy ponad 44 tysiące miejsc. Obiekt ten jest własnością miasta Wrocław, na którym swoje mecze rozgrywa WKS Śląsk Wrocław. Miejski był jedną z czołowych aren podczas Euro 2012, gdzie gościł trzy mecze fazy grupowej. Stadion spełnia wymogi 4. kategorii UEFA, które zostały mu przyznane po zakończeniu budowy w 2011 r.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *