stadiony

Największy stadion w Europie

29 sierpnia 2018 0

największe stadiony w europieCzy znacie to uczucie, kiedy wchodzicie na trybuny największego stadionu w Europie, wypełnionymi kibicami po same brzegi. Każdy ze stutysięcznej widowni jest podekscytowany faktem, że już za chwilę ujrzy swoich ulubieńców na murawie.

Największy Stadion Camp Nou Barcelona

Po chwili na plac boju wkraczają herosi, niepokonani, którzy są witani przepiękną mozaiką, podczas odśpiewywania klubowego hymnu. Chwile te są nie do opisania. Stadiony takich rozmiarów robią wrażenie ze względu na swoje olbrzymie rozmiary i płytę boiska, która jest perfekcyjnie widoczna nawet z najbardziej oddalonych krzesełek na trybunach. Bezwzględnym liderem pod względem wielkości stadionu w Europie jest katalońskie Camp Nou – stadion, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona. Jest to największy stadion w Europie, jego pojemność sięga niemal 100 tysięcy miejsc siedzących, a dokładnie wynosi 99 354. W przeszłości trybuny tego stadionu były w stanie pomieścić 120 tysięcy widzów, jednak w 1994 r. zostały zmniejszone ze względów bezpieczeństwa.

Stadion Strahov Praga równie pojemny

O miano pierwszego miejsca mógłby również rywalizować zapomniany Stadion Strahov, znajdujący się w czeskiej Pradze. Jego powierzchnia zajmuje ponad 62 tysiące m², na co składa się 7 pełnowymiarowych boisk oraz jedno mniejsze do minifutbolu. W 1995 r. na stadionie zgromadziło się aż 150 tysięcy widzów podczas koncertu grupy muzycznej The Rolling Stones. Nie jest to jednak pełnia możliwości tego stadionu, gdyż wedle wskazań władz stadionowych jest on w stanie pomieścić aż 250 tysięcy widzów. Jego uwzględnienie w największych stadionach Europy zostało zapewne pominięte ze względu na fakt, że tak olbrzymi obiekt nie miał realnego zastosowania, a jego infrastruktura znacząco podupadła.

Wembley na drugim miejscu

Na drugim miejscu znajduje się londyńskie Wembley, które liczy 90 tysięcy miejsc. Stadion powstał w miejscu starego Wembley, a jego inauguracja odbyła się w 2007 r.  Jest uważany za jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie, a jego właścicielem jest angielski odpowiednik PZPN – The FA. Dotychczas Wembley gościło takie imprezy jak Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012, finał Ligi Mistrzów 2011 i 2013. Nie wspominamy tu o starym Wembley, na których odbywały się koncerty chociażby Michaela Jacksona, U2 czy też Queen.

3. Santiago Bernabeu

Podium zamyka hiszpański Estadio Santiago Bernabéu, na którym swoje mecz rozgrywa Real Madryt. Pojemność madryckiego stadionu liczy 85 tysięcy miejsc. Swoją inaugurację odbył w 1947 r., kiedy to Real Madryt pokonał Os Belenenses 3:1. Jak dotąd Santiagio Bernabeu miało okazję gościć finał Ligi Mistrzów 2010, w którym Inter Mediolan pokonał Bayern Monachium 2:0.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *