stadiony

Stadiony Euro 2020

21 grudnia 2018 0

euro 2020 stadiony

Kolejna edycja Mistrzostw Europy będzie miała zgoła odmienny format od tego, który obowiązywał w latach ubiegłych. Tym razem piłkarze nie udadzą się do gospodarza, u którego zostaną rozegrane wszystkie mecze. 25 stycznia 2013 r. Komitet Wykonawczy UEFA zadecydował, iż 51 meczów Mistrzostw Europy 2020 odbędzie się w 12 różnych miastach Europy.

Stadiony na Euro 2020

Spośród 39 kandydatów wyłoniono 13 miast, które będą gościć reprezentacje walczące o tytuł mistrza Europy. Ostatecznie zrezygnowano z kandydatury Belgii, ze względu na opóźnienia w budowie stadionu Eurostadium w Brukseli. Tym samym miastami-gospodarzami zostały: Amsterdam, Baku, Bilbao, Budapeszt, Bukareszt, Dublin, Glasgow, Kopenhaga, Londyn, Monachium, Rzym i Sankt Petersburg.

Wybór miast-gospodarzy był sugerowany wieloma czynnikami, którym z pewnością nie była pojemność miejsc na stadionie. Kandydatury takich miast jak np. Walencja (Mestalla – pojemność 75 tys.), Cardiff (Millenium Stadium – 75 tys.) czy też Mediolan (San Siro – 80 tys.) zostały odrzucone.

Finał Mistrzostw Europy na Wembley

Tak prestiżowy turniej, jak Mistrzostwa Europy, wymaga nie lada infrastruktury, jeżeli chodzi o pojemność i bezpieczeństwo stadionów. Na każdym z nich zostaną rozegrane 4 mecze, odpowiednio 3 mecze fazy grupowej i jeden mecz fazy play-off. Wyjątkiem jest Wembley Stadium, na którym zostaną rozegrane 3 mecze – 2 półfinały i finał.

Eliminacje i faza grupowa – areny

Mecze fazy grupowej i 1/8 finału będą rozgrywane na stadionach Parken (Kopenhaga), Amsterdam ArenA (Amsterdam), Stadionul National (Bukareszt), Aviva Stadium (Dublin), San Mames (Bilbao), Nemzeti Sportközpont (Budapeszt) oraz Hampden Park (Glasgow). Kolejne mecze fazy grupowej oraz ćwierćfinały będą miały miejsce na Allianz Arena w Monachium, Stadionie Olimpijskim w Baku, Stadionie Kriestowskij w Sankt Petersburgu oraz Stadio Olimpico w Rzymie.

Wybór stadionów na Euro

Organ decyzyjny UEFA postawił na znane i popularne areny, jeżeli chodzi o mecze rozgrywane w fazie play-off. Każdy z wymienionych stadionów jest w użytku, z wyjątkiem Nemzeti Sportközpont, którego otwarcie jest planowane na rok 2019. Najmniej pojemnym stadionem jest duński Parken, który jest w stanie pomieścić 38 000 widzów. Pozostałe stadiony mogą ugościć od 50 do 70 tysięcy widzów. Pod tym względem bezwzględnym zwycięzcą jest Wembley Stadium w Londynie, który pomieści aż 90 tysięcy widzów.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *