stadiony

Zakaz stadionowy

1 października 2018 0

zakaz stadionowy

Emocje piłkarskich rozgrywek sięgają zenitu w samym centrum akcji, to jest na stadionach piłkarskich. „Młyn”, który często jest rozpętywany przez zbyt aktywnych kibiców, potrafi być często nie do opanowania. W takich sytuacjach często jest wymagana interwencja policji, która jest zmuszona spacyfikować stadionowych chuliganów. Część z nich dostanie kary finansowe za wyrządzone szkody, niektórym zostanie zawieszony wstęp na stadion, a jeszcze inni dostaną dożywotni zakaz wstępu na stadion.

Zakaz stadionowy powody

Zapewne znany jest wszystkim głośny przypadek zamykania stadionów przez Donalda Tuska z powodu panującej przemocy na  meczach drużyn klubowych oraz reprezentacji. Od tamtego momentu minęło 7 lat, a do dzisiaj niewiele się zmieniło pod względem zachowania polskich kibiców. Być może jest mniej przypadków zakazów stadionowych, lecz każdy z meczów wyjazdowych (w tym w ramach rozgrywek międzynarodowych) jest okraszony nieuzasadnienie dużą ilością wandalizmu i bójek.

Na jaki czas

Częścią strategii zwalczania takiego zachowania było ( i nadal jest) nakładanie zakazu wstępu na stadion dla zidentyfikowanych agresywnych kibiców. Tuż po pierwszej interpretacji prawnej z 1997 r. kara zakazu stadionowego wynosiła od 3 do 12 miesięcy. Wraz z kolejnymi nowelizacjami okres ten wydłużał się, sięgając przedziału od 2 do 6 lat. Sam powód nałożenia zakazu jest egzekwowany na podstawie wykroczenia, którym może być np. zakłócanie porządku, nawoływanie do popełnienia przestępstwa lub niszczenie mienia.

Zakaz na wybrane mecze

Osoba objęta zakazem stadionowym podlega też zakazowi terytorialnemu, co oznacza ni mniej, ni więcej, jak zakaz wstępu na jakikolwiek stadion, również poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku rozgrywania meczów polskich klubów lub reprezentacji. Zakaz ten jest inaczej interpretowany w krajach zachodnich, gdzie podczas wyjazdowych rozgrywek klubowych „ultrasi” są częstymi bywalcami meczów. Ostatnio dopatrzono się również małej luki w prawie, która umożliwia wstęp pseudokibiców na stadion, jeżeli wydarzenie które się na nim odbywa jest imprezą niemasową. Może to być zatem spotkanie religijne, wydarzenie artystyczne lub rozrywkowe, gdzie liczba osób jest mniejsza niż 1000.

Zjawisko chuligaństwa stadionowego powinno być zwalczane przez organizacje sportowe oraz władze stadionowe, ponieważ mają one niszczący wpływ na wizerunek danego klubu oraz na charakter rozgrywek. Zakaz stadionowy jest pouczającym rozwiązaniem dla każdego z chuliganów, który pomyśli dwa razy przed popełnieniem jakiegokolwiek wykroczenia.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *